Рейтинг@Mail.ru

Світло у ванні

22.03.2010 13:30

Потрібне світло, багато світла, сучасних, правильно встановлених світильників. Одним з основних принципів освітлення є його розподіл по трьох рівнях: нижньому — від 0 до 40 см; середньому (робочому) — на рівні обличчя; верхньому — розташованому вище 180 см. Успіх освітлення повністю залежить від правильного розташування джерел світла по всіх трьох рівнях, незалежно від типу приміщення.

Стельове (верхнє) освітлення

Стельове освітлення у ванні в деяких випадках забезпечується одним — єдиним світильником. Такий варіант ефективний виключно для маленьких приміщень. У просторій ванній кімнаті для рівномірного розподілу світла встановлюють декілька світильників. Причому чим більше кількість джерел світла, тим нижче може бути їх потужність і, отже, габарити. Багатопозиційне освітлення влаштовують за допомогою дрібних світильників найчастіше з галогенними лампами.

Галогенні світильники бувають вбудовуваними та відкритими. Вбудовувані конструкції призначені для монтажу в підвісні стелі, при цьому матеріал стелі може бути практично будь-яким. Пучок світла вбудованих в стелю світильників найчастіше направлений строго до підлоги, що для ванни не завжди раціонально. Для пристрою загального освітлення тут придатніші точкові світильники з регульованим кутом повороту.

Світло у ванні

У ванній кімнаті з високими стелями як світлове рішення використовують відбитий світловий потік. З цією метою на відстані півметра від стелі розташовують алюмінієву підвіску, на нижній поверхні якої встановлюють декілька точкових стельових світильників для галогенних ламп, а для створення відбитого світлового потоку на горішній поверхні алюмінієвої конструкції розміщують декілька світильників з широким кутом розсіювання. Сукупність прямого та відбитого світлових потоків дозволяє отримати необхідний рівень освітленості. Широкі можливості для моделювання систем освітлення у ванні відкриває використання конструкцій на основі струмопровідних шин та струн. Завдяки різноманітності форм струмопровідних елементів, призначених для кріплення як до стелі, так і до стін, з їхньою допомогою можна створювати безліч неповторних комбінацій.

Робоче (середнє) освітлення

У ванні, так само як і в інших приміщеннях будинку, існує необхідність зонування. Для світлового зонування використовують джерела локального світла. Навіть у невеликій технічно нескладній ванні доцільно виділити простір біля дзеркала в окрему функціональну зону. А у ванні з нішами та подіумами може бути позначено навіть декілька зон. Дзеркало та умивальник — найважливіша зона. З боків дзеркала світлодизайнери рекомендують встановлювати пару симетрично розташованих джерел розсіяного світла, які, з одного боку, створять гарну освітленість, а з іншого — не сліпитимуть ока і не відкидатимуть різких тіней. При цьому важливо, аби лампи не відбивалися в дзеркалі. В якості розсіювача можна використовувати абажур з матового скла або білого кольору. Саме білого, тому що кольорове світло у дзеркальній зоні не вітається, оскільки воно спотворює природний відтінок обличчя. Симетрія потрібна для рівного, без світлотіньових переходів, розподілу світла. Дзеркало середньої величини краще обладнати джерелами світла по периметру. Для рівномірного освітлення широкого дзеркала світильники розташовують уздовж нього по горизонталі на висоті приблизно 2 м від рівня підлоги. Ідеально освітити обличчя допомагають бра з гнучкими кронштейнами, які можна згинати як завгодно, добиваючись оптимального напряму світла. Для освітлення дзеркал можна використовувати лампи всіх типів, головне, аби їх колірна температура була наближена до колірної температури природного світла.

Світло у ванні

Для того, щоб відволіктися та розслабитися у ванні, вона повинна бодай умовно стати відособленим від іншої сантехніки місцем. Деякі виробники пропонують моделі ванн з автономним підсвічуванням — видовище досить ефектне, але не всім по кишені. Але існують більш доступні варіанти і не менш цікаві. Наприклад, можна виділити зону ванни пучком направленого світла, зануривши у напівтемряву решту приміщення. Або повісити над ванною бра з абажуром з кольорового скла. У просторій ванні з невисокою стелею різнокольорові світильники групуються на стелі, в потрібному секторі. В результаті такого зонування виходить ефект м’якого перетікання забарвлених кольором просторів. Красиве світло над водою можна створити і за допомогою торшера на високій (близько 2 метрів) стійці.

Дизайнери пропонують додатковий варіант освітлення ванної кімнати — підсвічування меблів. У висувні ящики, двійчасті шафи, відкриті полиці вбудовуються невеликі світильники, що допомагає швидко знаходити потрібні речі.

Звичайно, зонуючи ванну кімнату за допомогою світла, можна розташувати світильники над кожною сантехнічною точкою. Головне правило — все повинно бути функціонально виправдано. І, якщо у вашій душовій кабіні відсутній автономний світильник, то про його наявність все ж доведеться поклопотатися, причому краще це зробити заздалегідь, ще в час ремонту.

Світло у ванні

Підлогове (нижнє) освітлення

Таке освітлення створює особливий настрій у ванній кімнаті. Підлогове світло відноситься до розряду додаткового, декоративного. Існують спеціальні, міцні та герметичні світильники, призначені для підсвічування садових доріжок. Вони ж придатні для підсвічування підлоги у ванні. Зовнішній діаметр таких світильників близько п’яти сантиметрів, «глибина залягання» — близько дев’яти. Лампи, що використовуються для даного типа освітлення, не мають бути потужніше 5 Вт. У ванній кімнаті для створення незвичайних світлових ефектів світлодизайнери пропонують використовувати підлогові світильники, ілюмінатори, ліхтарики — прозорі і кольорові. Питання, чи повинен освітлювальний прилад бути прикрасою навіть у вимкненому стані, вирішується відповідно до поставленого стилістичного завдання і особистих переваг замовника. Варіантів світлового оформлення дуже багато — від галогенного «зоряного піднебесся» до розкішної люстри в центрі стелі. Якщо ванна гранично навантажена сяючим декором, краще за все використовувати непримітні або приховані від погляду світильники. І лише коли сантехніка, змішувачі та оздоблення ванни виглядають неяскраво, світильник можна використовувати як яскравий декоративний елемент. Також треба врахувати той факт, що декоративні якості світильника можуть різко змінюватися при його вмиканні та вимиканні. Висить до певного часу така маленька скромна лампочка і не привертає до себе уваги. Але коли запалюється світло — починається спектакль: гра з тінями, кольоровими відблисками, заломленими променями та виблискуючими гранями. Сучасні освітлювальні прилади здатні додати високу естетику навіть тривіальним водним процедурам!

Світло у ванні

Прагнучи до краси, не можна забувати й про вимоги безпеки, яких з особливою ретельністю слід дотримуватися в системі освітлення ванни (йдеться про захист світильників IP). Електротехніка не прощає помилок — джерела світла неодмінно мають бути захищені від прямого попадання вологи, а металева арматура високовольтних світильників у ванній кімнаті вимагає обов’язкового заземлення. Можливості освітлення ванних кімнат сьогодні практично не обмежені і залежать лише від фантазії дизайнера і побажань господаря квартири або будинку. Найрізноманітніші світильники по стилю та конструкції однаково мають право на існування. Адже вони служать комфорту…

Светотехнический журнал «СОФИЛАЙТ» №11, февраль 2010